עולם הבדים הוא עולם ענק ורחב ידיים, הכולל בתוכו סוגים רבים של בדים, הנבדלים זה מזה בשורה של פרמטרים כמו שיטת אריגה, צבע, עובי, סוג הסיבים (טבעי או סינתטי), אלסטיות, עמידות לאש ומים וכדומה.

תכונותיו של הבד הסופי נקבעות על פי התהליך השלם של ייצורו החל מהשלב של בחירת חומרי הגלם שישמשו לצורך אריגת הבד, דרך שיטת האריגה וכלה בפעולות גימור המבוצעות על גבי הבד.

ניתן למנות עשרות רבות של סוגי בדים, ובשורות הבאות נחשוף אתכם בפני מספר סוגים מרכזיים של בדים, המבוססים על שיטות אריגה שונות וחומרי גלם שונים ומיועדים למטרות ושימושים שונים:

אריגה – סוגי הבד השונים: אורגנזה

במקור, בד עשוי משי, אך כיום מיוצר בעיקר באמצעות אריגה של סיבים סינתטיים, בעיקר במטרה להוזיל את הבד, ולאפשר שימוש שלו בכמה שיותר אפליקציות. השימוש בבד מקיף מגוון רחב של אפליקציות החל מאריגה ותפירה של בגדים דרך וילונות ועד מוצרים פונקציונליים כדוגמת שקים.

Depositphotos_57109187_m-2015

דנים

דנים הוא בד מבוסס כותנה שעובר תהליך אריגה ייחודי, המיועד להעניק לו חוזק רב. את בד הדנים רובנו מכירים ממכנסי הג’ינס, המבוססים למעשה על בד זה, ומשקפים את רמת החוזק והעמידות של הבד.

ויניל

בד שצידו האחד הוא מבריק ובעל מגע פלסטי חלק, וצידו השני הוא בעל מרקם מחוספס יותר של בד טיפוסי. בד הויניל משמש בעיקר לייצור אפליקציות הדורשות עמידות במים כדוגמת תיקים, מגפיים וכדומה.

ויסקוזה

בד הויסקוזה עובר תהליך אריגה עדין, ומבוסס על נוזל אורגני ממנו מיוצרים סיבי הבד הסינתטי. בד זה מוכר לנו בעיקר מקטגוריות אופנה אלגנטיות, אך משמש גם לאריגת שטיחים ושימושים נוספים.

כותנה

בד הכותנה הוא הבד השכיח והפופולארי ביותר בעולם, וניתן למצוא אותו גם בפורמט טהור ונקי וגם כמרכיב בשיעור מסויים, המשולב בתהליך אריגה לצד סוגים נוספים של חומרי גלם.

הכותנה הוא חומר טבעי המגיע אלינו מן הצומח, הוא נעים מאוד, נחשב לבד נושם וסופג זיעה, ולכן נעשה בו שימוש רב במוצרים כדוגמת גרביים, חולצות קייציות וכדומה, אם כי בד כותנה אפשר למצוא

כמעט בכל אפליקציה הכוללת בד.

Depositphotos_3157301_m-2015

משי

המשי הוא בד מיוחד ובעל הילה יוקרתית, ולא בכדי. המדובר על בד המיוצר מחלבון שאותו מפיקות תולעי משי, נחשב לבד עדין מאוד, נעים מאוד למגע וגם יקר מאוד לכיס.

ניילון

ניילון הוא בד שעובר תהליך אריגה בתצורות שונות, כשמה שמייחד אותו הם סיבי הניילון מהם הוא עשוי. בד זה נחשב לבד חזק מאוד ועמיד מאוד בפני לחות, ולכן משמש לאפליקציות חוץ, בגדי עבודה וכדומה.

סאטן

סאטן הוא פחות סוג של בד ויותר שיטת אריגה. תחת המונח סאטן ניתן למצוא בדים רבים מסוגים שונים, שהמכנה המשותף שלהם הוא שיטת אריגה שהופכת אותם לבדי סאטן. הסאטן משמש למגוון רחב של מטרות, ורובנו מכירים אותו דרך בטנות לשמלות וחצאיות.

פשתן

פשתן הוא בד חזק ועמיד, בד טבעי לחלוטין המיוצר מצמח הפשתן, אך נחשב ליקר יחסית. משמש לשלל מטרות לרבות סדינים, בגדים, כיסויים ועוד.

Depositphotos_29625833_m-2015

קשמיר

בד המיוצר מן החי, ובמקרה זה מצמר עזי הקשמיר. המדובר באחד הבדים היקרים בעולם, הן לאור נדירות חומר הגלם והן לאור העובדה שמדובר בעבודת אריגה מורכבת מהסיב הדק ביותר בעולם.

ולסיכום

ישנם כמובן סוגים נוספים רבים של בדים, המשמשים לאפליקציות שונות ומציגים תכונות שונות של חוזק, גמישות, עמידות, עדינות, רוך וכדומה. בכל אפליקציה שהיא, בחירת סוג הבד היא אחת היכולות החשובות ביותר שיכול לאחוז בהן איש מקצוע.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *