עבודת טלאים למתחילים – 5 צעדים ראשונים ודברים שחשוב לדעת

עבודת טלאים היא למעשה סגנון אמנותי, באמצעותו ניתן ליצור מגוון יצירות אמנותיות וכן ליצור מוצרים שימושיים כדוגמת וילונות, שמיכות, מפות, כיסויים וכדומה.

עבודת הטלאים היא טכניקה עתיקה שקיבלה את ההתאמה שלה אל סגנונות עיצוב מגוונים לרבות סגנון העיצוב המודרני, וכיום מיוצרים מגוון רחב של מוצרים בסגנונות עיצוב וינטאג’ ומודרני, המבוססים על עבודת טלאים קלאסית.

לפני שמתחילים בביצוע העבודה, חשוב להבין שמדובר בעבודת עיצוב מקצועית, שחייבת להתנהל על פי עקרונות העיצוב המקצועיים, ולהתבצע בצורה מסודרת ושיטתית, ולשם כך מובאים להלן 5 הצעדים הראשונים הנדרשים לביצוע בכל עבודת טלאים:

השלבים:

  1. השראה, סגנון וקונספט – גם אם יש לכם תמונה כלשהי בראש לגבי המוצא שאתם רוצים לעצב, חשוב להביא את הדברים לידי ביטוי בצורה מסודרת, להגדיר את מקורות ההשראה שלכם בהיבטי צבעים, קונספט מרכזי, קווי עיצוב כלליים וכדומה, וכן חשוב להגדיר את סגנון העיצוב ואת המאפיינים הרלוונטיים מתוך אותו סגנון.
  2. איפיון המוצר הסופי – מאפייני המוצר הסופי מגדירים את כל תהליך העיצוב, העבודה ובחירת חומרי הגלם. ביצירת שמיכה באמצעות עבודת טלאים, יש להקפיד על בחירת בדים עבים, וביצירת מפת שולחן, יש להקפיד על בחירת בדים מתאימים, שקל לנקות אותם וכדומה. בהתאם לכך, לפני שמתחילים בעבודה, יש לאפיין את המוצר הסופי ולפרט את ההיבטים השונים מבחינת חומרי גלם, גוונים, מרקמים, תצורות, פרופורציות וכדומה.
  3. תכנית עיצוב – פרטו בדיוק את כל הרכיבים השונים של התוצר הסופי: הטלאים השונים על הגוונים, המרקמים והדוגמאות שלהם, המידות של כל טלאי, המידות של התוצר הסופי, בלידים ושוליים, חוטי תפירה בהיבטי גוונים ועובי ולמעשה כל פעולה אחרת שיהיה עליכם לבצע בתהליך הביצוע. לפני שאתם מתחילים לעבוד, עליכם לאחוז ביד תכנית עבודת טלאים קוהרנטית שמפרטת את כל הפעולות הנדרשות לביצוע, והאופן בו הן מתכתבות זו עם זו.
  4. בחירת חומרי גלם – כשיש לכם את כל התשתית העיצובית ביד, תוכלו לגשת למשימה של בחירת חומרי הגלם. בהיבט זה מומלץ להגיע למקומות מקצועיים, המציעים את כל חומרי הגלם להם אתם זקוקים, ולהזמין כמות כמה שיותר מדוייקת אבל עם עודף של כ 20% שיהפוך בתהליך העבודה לבלאי.
  5. כלי עבודה – חשוב להצטייד בכל כלי העבודה הנדרשים לרבות מספריים איכותיים, מחטים במידות המתאימות, סרגלים, סכין חיתוך, סרט מדידה וכדומה. כלי עבודה יכולים לעשות את ההבדל בין תוצאה איכותית לתוצאה לקויה, ולכן חשוב להקדיש לנושא את תשומת הלב הנדרשת.

עבודת טלאים

כמו כן, מאחר ומדובר בנושא הספציפי של עבודת טלאים, יש להביא לידי ביטוי את העקרונות המקצועיים הייחודיים כמו יצירת מגוון צבעים, מרקמים ודוגמאות בצורה עשירה אך זורמת, להגדיר את סידור הטלאים (אופקי, אנכי, אלכסוני, מפוזר) וכל היבט אחר שמאפיין עבודת טלאים קלאסית.

לעוד פרטים וציוד, ניתן ללחוץ כאן ולראות את מוצרינו.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *